Bankalar

Annelerde erken emeklilik şartları 2018

Annelerde erken emeklilik şartları 2018, erken emeklilik düzenlemeleri ile ilgili pek çok yenilik yapıldı. Bu kapsamda koşullardan yararlanmaya hak kazanan pek çok vatandaşımız var. Anneler de erken emeklilik koşullarından yararlanabilecekler. Annelerde erken emeklilik şartları 2014 yeniliklerinde karşımıza bazı kurallar çıkıyor. Yani her anne erken emeklilik kapsamından yararlanamayacak. Bu kapsamdan yararlanabilmek için özel koşullara sahip olmak gerekiyor.

Annelerde erken emeklilik şartları 2018

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun “Yaşlılık sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları” başlıklı 28. maddesi uyarınca Emeklilik ve yaşlılık aylığı alma emeklilik isteminde bulunan çocuk sahibi kadınların bakıma muhtaç yani engelli çocuk sahibi olması gerekmektedir. Bu talepte bulunan annenin çocuğunun engelli ve bakıma muhtaç olduğunu ispatlaması istenilmektedir. Bu durumda anne bağlı bulunduğu ilçenin sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurarak çocuğunun engelli ve bakıma muhtaç olduğuna dair rapor verilmesini sağlayacaktır. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden gelen bir heyet tarafından durum tespit edilecektir. Bu raporun dışında tam teşekküllü bir devlet hastanesinden çocuğun durumuna dair bir heyet raporu verilmesi gerekecektir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra anne erken emeklilik başvurusunda bulunabilir.

Erken emeklilikten yaralanabilecek engelli anneleri arasında evlat edinen anneler de yer almaktadır. Ancak çocuk esirgeme kurumdan yatılı olarak yaralanan anneler bu kapsamdan yaralanamazlar. Ayrıca başvuruda annenin evli olup olmadığı boşanmış ise velayetin anne üzerinde olması ve birden fazla engelli çocuğa sahip olması gibi nedenler etkili olmaktadır.

krediler

En güncel uygun kredi haberleri ile sizde krediler bulun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün