Bankalar

Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi?

Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi?

Emeklilerin konut kredisi alıp alamayacağı merak edilen konulardan biridir. Ülkemizde yaklaşık olarak 13 milyon emekli bulunmaktadır. Emekliler devlet güvencesi altında her ay düzenli ve sabit olarak emekli maaşı adı altında ödeme almaktadır. Bu nedenle bankalar da emeklilere oldukça önem verirler.  Çok sayıda banka emeklileri çekebilmek adına sık sık kampanyalar yapmaktadır. Bu kampanyaların büyük bir kısmı kredi şeklinde olmaktadır. Bu kredilere konut kredileri de dahildir. Emekliler konut kredisi alabilmek için en uygun olan bankayı tercih etmelidir.

Memurlar ve emekliler bankalar için en önemli müşteri kitlesini oluştururlar. Devlet güvencesi altında olan ve her ay düzenli olarak maaş alan emeli ve memurlar için bankalar özel kampanyalar hazırlar. Aynı zamanda özel bankalar, emekli olan vatandaşların maaşlarını kendilerinden almaları için bir çok kampanya düzenlemiştir.

Emeklilere verilen kredilerinden biri de konut kredisidir. Kendi evinin sahibi olmak isteyen kişiler, konut kredisi ile bu hayalini gerçeğe dönüştürebilir. Konut kredisini 120 aya varan vade ile ödeme şansına sahipsiniz. Konut kredisi başvurusu sonrası ekspertiz alacağınız evin değerini belirler ve bu değerin yüzde 70’lik kısmı banka tarafından kredi olarak tarafınıza verilir.

Kalan yüzde 30’luk kısmı ise kişi nakit olarak vermek zorundadır. Ev alım işlemleri ardından eve banka tarafından ipotek konulur. Kredi ödemesi bitene kadar ev ipotek altında kalmaya devam eder. Kredi ödemesi bittiği anda ise ipotek kalkar. Aynı zamanda ipotekli ev satışı için bankaya olan kredi borcunun ödenmesi gerekmektedir.

Emeklilere Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Emekli vatandaşlara konut kredisi veren bir çok banka bulunmaktadır. Bu bankalar; Vakıfbank, İNG Bank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Halk bankası, QNB Finansbank, Yapı Kredi ve TEB olarak sıralanabilir. Bu bankaların yanı sıra diğer bankalardan da konut kredisi alma şansına sahipsiniz. Çalıştığınız bankanın emeklilere konut kredisi verip vermediğini öğrenmek için ilgili bankanın müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayabilirsiniz.

2018 senesinde emekli vatandaşlar ev sahibi olabilsin diye, bir çok banka emekli maaşlarına karşılık olarak konut kredisi vermektedir.  Nüfus cüzdanı ve gelir belgesi beyanı ile başvuru yapan emekli kişilere bankalar ev almak için finansman desteği sağlamaktadır. Aynı zamanda emekli olmak mortgage için bir engel değildir. Önemli olan kişinin geçmişinde kredi borcu ve kredi kartı kartı borcu yüzünden kredi notunun düşük olmamasıdır.

Eskiden emeklilerin konut kredisi çekmesi oldukça zordu. Yeni yasalar gereği bankalar emeklilere rahat bir şekilde konut kredisi verebiliyor. Bankaların en sevdiği müşteri tipi düzenli gelire sahip olan bireylerdir. Emekliler, düzenli gelire sahip olan vatandaş klasmanında yer almaktadır. Bu nedenle emekli vatandaşlar için her sene sayısız kampanya yapılmaktadır. Bu kampanyaları güncel olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

krediler

En güncel uygun kredi haberleri ile sizde krediler bulun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün