Uygun Krediler Hakkında

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılığın daha fazla alanda yapılması ve geliştirilmesi için devlet destekli hayvancılık kredileri verilmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz. Hayvancılık kredisinin ne olduğu ve nasıl alındığına dair bilmeniz gerekenleri sizlere sunuyoruz.

TKDK, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı himayesi altında, IPARD Projeleri ve Kalkındırma Ajanslarının desteğiyle hayvancılık yapan çiftçiye daha iyi ortamda üretim yapabilmeleri için hibeler vermektedir. Bu hibeler Ziraat Bankası üzerinden verilir. Düşük faiz ile verilen bu hibeler hayvancıların maddi sorunlarını çözmelerini sağlamaya yöneliktir.

Türkiye’de küçükbaş hayvancılık oldukça yaygındır. Bu bağlamda en çok hibe kredisi başvurusu küçükbaş hayvancılığa yapılmaktadır. Küçükbaş hayvancılık diğer hayvancılık türlerine göre daha fazla emek ister ve çok büyük bir bütçeye gerek yoktur.  Devlet, çok fazla emek verilmesi ve et tüketiminin çok fazla olması nedeniyle küçükbaş hayvancılığı ile uğraşan çiftçilere özel kredi imkanı sunar. Bu sayede yerli üretime destek sağlanmış olur ve et/et ürünleri ithal edilmesine gerek kalmaz.

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Nedir?

KOSGEB çok fazla alanda girişimcilere teşvik ve hibe desteği sağlamaktadır. Bu alanlardan biri de hayvancılıktır.  Bu sayede maddi olanakları kısıtlı olan girişimci ve hayvancılar, maddi sorunlarını ortadan kaldırarak mesleklerini icra edebilir. Ülke ekonomisine katkı sağladıkları için devlet girişimcilere bu tarz kolaylıklar sağlar.

KOSGEB, küçükbaş hayvancılık yetiştirenlere, çiftlik içinde kullanmış oldukları ekipmanların tamamını sağlamaktadır. İşaretleme kalemi, yün kırpma makinesi, süt sağım makineleri, hayvanlar için barınak yapılması, ısıtma ve soğutma giderleri ve benzeri bir çok cihazın alımı devlet tarafından sağlanır. KOSGEB nakit kredi sunak yerine, çiftliklerin kurulum sürecinde ihtiyaç olan büyün makinelerin alımında destek sağlar.

Hayvan Alımı için Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankalar ise KOSGEB’den farklı olarak, devlet destekli kredi almak isteyen kişilere nakit olarak kredi imkanı sunmaktadır. Küçükbaş hayvan satın almak isteyen hayvancılara yönelik olan bu krediler arasında Ziraat Bankası’nın 100 küçükbaş hayvandan fazla satın almak isteyen çiftçilere yönelik kredisi vardır. Ziraat Bankası, en 100 küçükbaş hayvandan oluşacak çiftlik için girişimcilere kredi vermektedir. Aynı zamanda 100 küçükbaş hayvan kapasitesine sahip olmak isteyen çiftçilere, kapasitelerini arttırması için düşük orandan uzun ödeme planları ile kredi imkanı sağlıyor.

Ankara Kıl keçisi yetiştirmek isteyen havancılara en az 25 baş, koyun yetiştirmek isteyenlere ise en az 50 koyun yetiştirme şartı sunan Ziraat bankası, bu özelliklere sahip olmayanlara ise kapasitelerini arttırmaları için destek kredisi sunmaktadır.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Küçükbaş Hayvancılık için kredi veren bankalar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Ziraat Bankası
  • Vakıflar Bankası
  • Halkbank
  • Şeker Bank
  • QNB Finansbank (Tarım Bankacılığı)
  • Denizbank
  • Akbank
  • Yapı Kredi
Etiketler

krediler

En güncel uygun kredi haberleri ile sizde krediler bulun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün