İnternette Kredi Kartınızı Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

İnternette kredi kartınızı kullanıyorsanız, kredi kartınızın CCV numarasının özellikle çok dikkat edilmesi gereken bir alan olduğunu söylemekte büyük yarar vardır. Çünkü bankalar genelde kredi kartı numaranızın doğru şekilde tanımlandığını anlayabilmek için bu CCV numaralarını birinci şifre gibi kullanıyorlar. O yüzden bir kere CCV numaralarınızı herhangi bir yere yazmanızda büyük yarar var. Eğer kredi kartı bilginizi ve CCV numaranızı yazabileceğiniz bir elektronik ticaret sitesine girdiyseniz ve bu elektronik ticaret sitesinden alışveriş yapacaksanız; ödeme alanına geldiğinizde SSL dediğimiz yer yani güvenli internet alanına, protokolüne geçtiğinizden emin olun. Bunu anlamanın 2 yöntemi vardır.

Birincisi, tarayıcınızın üst kısmında htpp yazan protokol bilgisini yazan alandan htpps yazan alanına geçiş olduğunu göreceksiniz. İkincisi de tarayıcınızın alt tarafında bir tane anahtar bilgisinin çıktığını göreceksiniz. Eğer daha bilgili iseniz, bu konuda daha yetkinseniz, o anahtarın üzerine basarak şifreleme sisteminin kaç bitlik bir şifreleme olduğunu görebilir duruma geliyorsunuz. 64 bit ya da 128 bit şifrelemenin bu iş için yeterli olabileceğini söyleyebiliriz. Daha üst şifreleme yöntemlerinin de net bir şekilde kullanılabileceğini göreceksiniz. Üçüncüsü ise, eğer güvenmediğiniz bir kredi kartı sistemi içindeyseniz ya da site içinde iseniz, bu sitede kredi kartı bilgilerinizi yazdıktan sonra trade security’ye geçtiğinden emin olmanızda büyük yarar var.

Bu arada tarayıcınızın üzerindeki adres çubuğuna çok dikkatli bakın. Bu adres çubuğunda ya bulunduğumuz sitenin ödeme yaparken bile bulunduğunuz sitenin alan adından dışarı çıkmamış olmanız gerekiyor ya da hangi banka üzerinden satışa yapacaksanız; çünkü bazen bankalarla entegrasyonunda böyle bir yöntem de kullanılabiliyor, bankanın sitesine geçildiğinden emin olun. Yalnız adres çubuğunda yazan bilginin içinde sadece bankanın isminin yazıyor olması yeterli değildir. Bankanın ismini alan adı olarak yazıyor olması son derece önemlidir. Başka bir yerde de yazıyor olabilir. Bu yöntemde dolandırıcılık yapma ihtimali oluşabilir. Buna oltalama, yani pishing yöntemi diyoruz. Bu yönteme yakalanmamak için de özellikle alan adı bilgisinin adres çubuğunun içinde alan adı tarafında bulunmasında, yani http protokolüne https ile birlikte http protokolünün arkasında yazılıyor olmasında büyük yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir