Uygun Krediler Hakkında

Tüpgaz Zorunlu Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Tüpgaz Zorunlu Sigortası

İş yeri sahipleri, işleri ile ilgili faaliyetlerini sürdürürken beklenmedik bir kaza ya da iş faaliyetleri neticesinde ortaya çıkan olumsuz durumlarda başka birilerinin mallarına yada canlarına bir zarar gelmesi durumunda iş yeri sahibi sorumlu olur. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan zararları güvence altına alan sorumluluk sigortaları mevcuttur.

Sorumluluk sigortalarının bir kısmı yasalar gereği zorunlu tutulmuş olup, bir kısmı ise tamamen iş yeri sahibi inisiyatifine bırakılmıştır. Aslında zorunlu olmasa dahi sorumluluk sigortası her şekilde iş yeri sahibini sorumluluktan kurtarır ve olması gereken çağdaş bir işlemdir. Yasalar ve yönetmelikler gereği zorunlu olan sigortalardan biride tüpgaz zorunlu sigortası olup bu sigortanın bazı genel şartları vardır.

Tüpgaz Zorunlu Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Bu sigorta, kapsam olarak LPG gazını tüplere dolduran firmaların dolum yaptıkları veya doldurttukları yetkili bayiler aracılığı ile ya da direk olarak tüketiciye sattıkları tüplerin kullanım için bıraktıkları yerlerde kusurlu olsun ya da olmasın patlama, yangın çıkartma ya da gaz çıkarma gibi durumlarını kapsar.

Bu zarar meydana geldiğinde tüpün bulunduğu yerdeki üçüncü kişinin kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın zararlar karşılanır. Tüpün dolum esnasında ya da takılması esnasında bir hata olması, kullanıcının kullanım hatası olması ya da tüpün imalat aşamasında imalat hatasından meydana gelmesi sonucu değiştirmez ve sigorta kapsamında zarar karşılanır.

Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası Hangi Sigorta Maddesine Girer

Tüpgaz zorunlu sorumluluk sigortası bağımsız bir sigorta çeşidi değildir. Yaptırılmak zorunda olunan tehlikeli maddeler sorumluluk sigortasına ek olarak yaptırılır ve böyle bir sigortası mevcut olan iş yerinde, kazanın meydana gelmesi halinde ortaya çıkan zararlar öncelikli olarak tüpgaz sorumluluk sigortası limitleri dahilinde sigorta şirketleri tarafından karşılanır.

Tüpgaz Zorunlu Sigortası Kapsamı Dışında Kalan Durumlar

Olay kasıtlı olarak meydana getirildi ise, manevi tazminata ait talepler, İşletmecinin kendisinin uğradığı zarar ve ziyanlar, her türlü savaş durumları, istila, çarpışma, ihtilal, ayaklanma ve iç kargaşalar nedeni ile meydana gelen bütün zarar talepleri, terör eylemleri ve bu eylemlere karşı yapılan resmi müdahalelerde yaşanan zarar ve ziyanların talebi, İşletmeciye vekalet akdi, hizmet akdi veya başka bir şekilde çalışır durumda olan kişilerin gördükleri zararlar için talep edilenler tüpgaz zorunlu sigortası kapsamında ödenmez.

krediler

En güncel uygun kredi haberleri ile sizde krediler bulun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün