Ziraat Bankası Altın Tahvili İptali Nasıl Yapılır

Ziraat Bankası Altın Tahvili İptal Süreci

Altın tahvili, halkın yastık altındaki altınlarını yurtiçi piyasada yatırımlara yöneltmek amacıyla hükümetin oluşturduğu yeni bir sistemdir. Bu sistemin faydalı olacağını düşünülse de çeşitli sebeplerden dolayı bazı yatırımcılar altın tahvillerini verip, altınlarını geri almak isteyebiliyor.

Altın Tahvillerinizi İptal Edip Altınlarınızı Geri Almak Mümkün

Aslında adı tam olarak “iptal etmek” olmasa da, tahvillerinizi bazı prosedürlere uyarak geri verebilir ve altınlarınıza kavuşabilirsiniz. Zira tahvil iptal etme yetkisi sadece devlete aittir. Ancak siz yine de buna “iptal etme” diyebilirsiniz. Tahvili verip, altınlarınızı geri almada kararlıysanız, yapmanız gereken ilk iş: tahvili ve kimlik kartınızı alıp, en yakın Ziraat Bankası Şubesine gitmek ve altınlarınızı geri almak istediğinizi söylemek.

Bankada Öğrenmeniz Gereken Bilgiler

Bankanıza gidip talebinizi söyledikten sonra, tahvili satın alırken imzaladığınız sözleşme koşullarını öğrenip, muhtemel bir ıskonto oranının uygulanıp uygulanmayacağını sorun.

Bankaya Vermeniz Gereken Bilgiler

Bankada sizinle ilgilenen görevliye, altınlarınız ne şekilde almak istediğinizi belirtin. Çünkü tahvili satın aldığınızda altınlarınız gram altın fiyatı üzerinden liraya endekslenmiştir. Siz de altınlarınızın karşılığını hem fiziki altın olarak hem de lira olarak alabilirsiniz. Bu yüzden banka görevlisine, tercihinize göre gereken hesap bilgilerini, teslim alma şekilleri gibi gereken bilgileri verin.

Altınlarınızı Ya Da Karşılığı Olan Parayı Hemen Alabilirsiniz

Eğer gittiğiniz şube altın ya da nakit sıkıntısında değilse, tüm resmi işlemleri yaptıktan sonra altınlarınızı veya karşılığı olan lirayı alabilirsiniz. Eğer nakit ve altın sıkıntısı varsa; sizlere bir randevu verip, o gün altınlarınızı ya da paranızı alabileceksiniz.

Kaybınız Veya Kazancınız Olabilir 

Altın tahvillerinizi alırken devletle bir sözleşme imzaladınız. Bu sözleşmedeki şartlara göre, eğer tahvil ihraç tarihinden sonraki 3 ay içinde tahvili geri götürürseniz ıskontoya tabi tutulacak. Bu sizin zararlı çıkabileceğinizi gösteriyor. Aynı zamanda ihraç tarihinden geri verme anına kadar da faiz geliri elde edeceksiniz. Bu durumda ıskonto oranına ve faiz oranına göre karlı ya da kazançlı çıkacaksınız. Ancak ihraç tarihinden itibaren yani tahvili satın aldığınız günden itibaren 3 aydan fazla bir zaman geçmişse, ıskonto uygulanmayacak ve hem altınlarınızı hem işlemiş faizinizi alabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir