Bankalar

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranı Nedir?

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranı Ziraat Bankası Tarihçe

Ziraat bankası 19. yüzyılın ortalarında Osmanlı Devletinin ekonomi açısından batılı devletleri örnek almasıyla birlikte yabancı devletlerin bankalarının Osmanlı Devletinin toprakları içine girmeye başlamıştı. O dönemlerde ülkede kendi bankasını kurabilecek sermaye henüz yoktu. Bu yüzden ülkede yaşayanlar çok büyük sıkıntı çekmekteydiler. Kredi veren kişiler ise tüccar, toptancı, ihracatçı, komisyoncu, kabzımal ve köy bakkalı gibi çeşitli ticaret erbabı olan insanlardı. Bu insanlara ise tefeci ve murabaha kredileri deniliyordu.

Bu kadar yüksek faiz ile veren insanlardan neredeyse hiç kimse borç alamıyordu. Alsalar bile yarısı geri borcunu ödeyemiyordu. Bu yüzden devletin kendi zirai kredisini veren bir banka açması gerekiyordu. Bu haber gazetelerin başlıklarında yer bulmaktaydı. 1863 yılında çiftçilerin yaptığı kaynakla Mitat Paşa öncülüğünde ”Memleket Sandıkları” diye adlandırılan şimdiki adı ziraat bankası olan bankanın temelini attılar.

Günümüzde Ziraat Bankası

Ziraat bankası günümüzde hala Türkiye’ye elinden geldiğince desteklemek ve ekonomi alanında yardım etmektedir. Ziraat bankasının günümüzde toplam 1773 şubesi bulunmaktadır. Yurt dışında ise toplam 23 adet şubesi vardır. Bu şubelerle insanlara elinden geldiği desteği vermeye çalışmaktadır. Ziraat bankasının 2017 yılının ekim ayında yapılan bir araştırmaya göre toplam 6.5 milyar Türk lirası kar ettiği bulunmuştur. Ziraat bankasında toplam 24.558 adet çalışanı vardır. Ziraat bankası Türkiye’nin en büyük banka şirketlerinden bir tanesidir. Oldukça başarılı olan banka günümüze kadar pek çok ödül kazanmıştır. Bu ödüllerden birkaçının konusu ise ”Aksa Enerji Üretim (Aksa Doğalgaz Dağıtım, Kazancı Holding)” bu kategoride 1. olarak ayrılmıştır. Başka bir kategori ise ”İstanbul Yeni Havalimanı Projesi” bu kategoride yine 1. olarak ayrılmıştır. Bunun gibi pek çok ödülleri ülkemize kazandırmıştır.

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranı Nedir?

Vadeli hesap faiz oranı ikiye ayrılır. Bunlar şube oranları ve internet şube oranlarıdır. Şube oranlarına bakarsak 1-29 gün arası 1000 Türk lirası ve üzeri ve altı olursa ikisinde de %0 faiz olur. 30-31 gün arası 1000 Türk lirası altı %0 faiz ve 1000 Türk lirası üstü ise %3 faiz uygulanmaktadır. 1 yıl vadeli 1 ayda bir faiz ödemeli olursa eğer sadece 1000 Türk lirası ve üzeri olursa %4.5 faiz uygulanır. 1 yıl vadeli 6 ayda bir faiz ödemeli olursa yine 1000 Türk lirası ve üzerinde %4.5 faiz uygulanmaktadır.

 

 

krediler

En güncel uygun kredi haberleri ile sizde krediler bulun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün